Gydytojos patarimai dėl kasdienės dantų priežiūros

Šiame straipsnyje gydytoja odontologė Ieva Day-Stirrat pateikia svarbias kasdienės dantų priežiūros taisykles, kurias privalo žinoti kiekvienas, jei nori užkirsti kelią burnos ar dantų ligoms.

6 naudingi patarimai, kaip prižiūrėti dantis

Net jeigu dantis valote ryte ir vakare, dienos metu jiems labai kenkia dažnas užkandžiavimas. Pavalgius nepalanki rūgštinė terpė burnoje išlieka apie 30 minučių: per tą laiką gaminasi tam tikros bakterijos, kenkiančios dantims. Tad, jeigu kas valandą kažką sukremtate ar išgeriate puodelį kavos, burnoje beveik visą laiką išlieka dantims nepalanki terpė, skatinanti ėduonies atsiradimą ir gedimus.

Pavalgius, rūgštinę terpę burnoje nušarmina becukrė kramtomoji guma. Tačiau nederėtų jos kramtyti ilgiau nei dešimt minučių, nes dažnas kramtymas skatina per didelį sąnario apkrovimą, kuris gali sukelti žandikaulio problemas, taip pat didėja ir dantų nudilimas. Kramtyti gumą reikia iki tol, kol dingsta pirminis skonis.

Liaudiškas kramtomosios becukrės gumos pakaitalas – kietas sūris, kuris taip pat palankiai veikia dantų būklę, šarmina rūgštinę terpę ir taip užkerta kelią bakterijų dauginimuisi.

Profilaktiškai apsilankyti pas odontologą vertėtų priklausomai nuo to, ar dantys yra linkę dažnai gesti: kas pusmetį, metus ar ilgesnį laiko tarpą.

Vaikams ugdyti gerus įpročius riekia nuo mažų dienų. Labai svarbu atpratinti vaikus užkandžiauti, kad ir kaip tai būtų sunku. Reikia pratinti valytis dantis, tačiau dantis iki 7 metų vaikui taisyklingai išvalyti gali tik tėvai. Vaiko ranka tampa pajėgi taisyklingai išsivalyti dantis tik tada, kai susiformuoja rašymo įgūdžiai.

Tėvai vaikus turėtų skatinti bendradarbiauti su odontologu, o ne gąsdinti, jog netinkamai elgiantis (pvz., valgant saldumynus) teks eiti pas dantų gydytoją – geriau sakyti, kad suges dantys, kad juos skaudės. Be to, klaida, jog tėvai vaikus pirmą kartą pas odontologą atveda tada, kai jau dantis skauda, reikia gydymo. Geriau iš anksto, dar prieš atsirandant problemoms, vaikus atvesti pas odontologą profilaktinei apžiūrai, taip išvengsite vaikų baimės ir streso dėl vėlesnio dantų taisymo.